Diagnoza i terapia zaburzeń karmienia, jedzenia i połykania

EAT-MED Poradnia Karmienia Dr Szmaj świadczy usługi diagnostyczno-terapeutyczno-edukacyjne zaburzeń karmienia, jedzenia i połykania u dzieci od urodzenia po wiek wczesnoszkolny oraz wspiera przyszłe mamy i kształtuje rozwój umiejętności pokarmowych w wieku prenatalnym dziecka.

Diagnozą i wsparciem terapeutycznym obejmuję dzieci zdrowe w krytycznych etapach rozwoju żywieniowego jaki i chore i niepełnosprawne fizycznie oraz psychicznie. 

Podopieczni EAT-MED to dzieci w II i III trymestrze wieku ciążowego, wcześniaki, noworodki urodzone o czasie, pacjenci szpitalni, hospicyjni, objęci opieką domową, przedszkolni, szkolni również z ośrodków opiekuńczo-rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych.

Analiza Karmienia on-line w EAT-MED  - jak się przygotować (kliknij)

Wsparcie terapeutyczne - turnusy nauki jedzenia, rozkarmiania i ewakuacji sondy n-ż /Peg-a (kliknij)

Diagnoza w EAT-MED  - jak się przygotować

Do rozpoczęcia diagnozy dziecka potrzebne będą:

  • Nagrania filmowe procesu karmienia/jedzenia trwające do 2 min. Na filmach warto pokazać dziecko w typowych dla niego porach karmienia. Posiłki powinny być dziecku znane, czyli to co je i pije na co dzień. Jeżeli dziecko nie przyjmuje żadnych posiłków drogą doustną należy zaznaczyć to w Profilu Dziecka (wysyłam do uzupełnienia)
  • Uzupełniony Profil dziecka (wysyłam)  z danymi do faktury
  • Historia medyczna - zdjęcia wypisów szpitalnych (pierwsza i ostatnia strona - epikryza), wyniki badań wraz z opisem od innych lekarzy (o ile były wykonywane dodatkowe badania)

Pełną diagnostykę zaburzeń karmienia, jedzenia i połykania przeprowadzam w gabinecie.

Istneje jednak możliwość diagnozy on-line. Wtedy na podsatwie przesłanych w/w materiałów oraz rozmowy z rodzicem opracowuję opis diagnostyczny. Dodatkowo na prośbę rodziców sporządzam analizę karmienia/jedzenia i połykania. Wyszczególniam nieprawidłowości karmienia/jedzenia, zaistniałe dysfunkcje umiejętności motorycznej, które są przyczyną nieprawidłowości. Ponadto określam cele krótkoterminowe w procesie wspomagania żywieniowego (co należy przy kolejnym karmieniu zmienić lub zmodyfikować) oraz jaki jest cel długoterminowy (terapeutyczy i edukacyjny). Rodzic/opiekun otrzymuje wskazówki jak ćwiczyć/uczyć/wspomagać karmienie/jedzenie oraz jakie i gdzie zakupić specjalistyczne narzędzia do nauki karmienia. W razie potrzeby uzyskuje informacje dotyczące zmiany narzędzi do karmienia, modyfikacji konsystencji pokarmu, zmiany siedziska itp. Ostatnim działaniem prowadzonej przeze mnie usługi jest (o ile zaistnieje taka potrzeba) skierowanie na konsultację medyczną do lekarzy o specjalności otolaryngolog, gastroenterolog, neurolog, kardiolog, pulmonolog i inni. 

  • Wszystkie decyzje diagnostyczno-terapeutyczne oraz rozważania korzystnych i niekorzystnych skutków różnych działań diagnostycznych, podejmowane są zgodnie Evidence-based medicine (EBM), tj. sztuką medyczną w praktyce klinicznej i ochronie zdrowia z uwzględnieniem danych z badań naukowych, sytuacji klinicznej i preferencji pacjentów.
  • Diagnozuję na terenie całej Polski z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej
  • Sprawdź co piszą o mnie inni rodzice

 

 

Copyright © 2014-2020 Dysfagia.pl | Webmaster: introNet | CMS by Quick.Cms