Metody i narzędzia ułatwiające połykanie tabletek

Aktualności » Metody i narzędzia ułatwiające połykanie tabletek

Logopeda w swej działalności edukacyjno-terapeutycznej prowadzi ocenę i trening połykania granulek, tabletek, kapsułek. Ocenie gotowości połykania drażetek, tabletek, kapsułek podlega pacjent w wieku od 2 lat. Logopeda obejmuje treningiem przede wszystkim dzieci zdrowe oraz z zaburzeniami autystycznimi, zespołem Aspergera, ADHD, ADD, behawioralnymi.
 
Czas trwania treningu wynosi 14 dni. Dziecko uczone jest 5 technik połykania. Wielkość płykaniej "pastylki" uzależniona jest od wieku dziecka, umiejętności ustno-motorycznej, świadomości ciała i rozwoju intelektualnego.
 
Trening obejmuje również osoby dorosłe z chorobą Alzheimera, Parkinsona, ALS (stwardnienie zanikowe boczne), stwardnienie rozsiane, pląsawica Huntingtona, Zespół Sjögrena, SMA (rdzeniowy zanik mięśni) oraz osoby w wieku senioralnym.
Każdy trening połykania poprzedzony jest wywiadem oraz testem umiejętności połykania w celu wykluczenia lub określenia stopnia dysfagii.
 
Do badań oraz treningu połykania granulek, tabletek, kapsułek logopeda wykorzystuje m.in:  
  1. butelkę z dzióbkiem (jak do wody mineralnej)
  2. specjalistyczny kubek do tabletek np. Oralflo Pill Swallowing Cup 
  3. specjalistyczną słomkę do tabletek Medi-Straw

W ofercie rynkowej dostępne są wody smakowe w sprayu oraz lubrykaty żelowe.
Działanie lubrykatów oraz spayów w przypadku osób z dysfagią (zaburzeniami tranzytu w części ustnej, gardłowej, przełykowej) nie jest potwierdzone wiarygodnymi wynikami badań.
Przeszukano bazy danych PubMed, CINAHL, Embase i Google Scholar stosując różne kombinacje, słowa kluczowe, w tym podawanie leków, doustne formy podania leków, problemy z połykaniem, interwencja lub inne podobne terminy w oparciu o zdefiniowany tezaurus każdej bazy danych. Przeprowadzono również uzupełniające wyszukiwanie list referencyjnych i śledzenie cytowań w celu odnalezienia potencjalnych artykułów, które mogły zostać pominięte w początkowym wyszukiwaniu. Wszystkie artykuły zostały zaimportowane do oprogramowania do zarządzania bibliografią, a następnie sklasyfikowane na podstawie tematu. Artykuły zostały uwzględnione bez ograniczenia terminu publikacji, ponieważ przegląd miał na celu wykrycie wszystkich możliwych strategii stosowanych w leczeniu lekami w trudnościach z połykaniem. Wyniki pokazały jakie są dostępne metody połykania tabletek i które z nich zostały przebadane wobec pacjentów z dysfagią.
Znamy działanie kubków, słommek i śliskich plastrów powlekających tabletkę. Brak natomiast badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania lubrykatów oraz sprayów w grupie pacjentów z dysfagią.
 
Osoba u której występuje zaburzenie połykania, przyjmująca lek z wodą, lubrykatem lub sprayem może być narażona na nieprawidłowości ze strony układu oddechowego czy pokarmowego.
Lekarze oraz farmaceuci powini przeprowadzić TEST POŁYKANIA lub skierować pacjenta do logopedy.
Mimo, iż dostępne na rynku "wspomagacze" są środkami bez recepty, producenci przed ich spożyciem, wskazują potrzebę konsultacji ze specjalistą.
Nieprawidłowe połknięcie leku przez osoby dorosłe lub dzieci z dysfagią może zwiększyć ich zachorowalność.
Jeden z producentów  lubrykatu GLOUP podaje, że 40% osób z problemami w przyjmowaniu leków (medication intake problems - M.I.P.) to dzieci lub osoby starsze, ale te 40% M.I.P. dotyczy populacji zdrowej i bez zaburzeń a jedynie odczuwające emocjonalny dyskomfort podczas połykania. To sugeruje, że produkt GLOUP kierowany jest właśnie do osób zdrowych i bez zaburzeń dysfagicznych (Crino, Manrique-Torres i inni, oraz ulotka producenta).
 
1. Brak badań klinicznych w grupie pacjentów z dysfagią, przyjmujących GLOUP lub spary (Forough, Lau i inni)
2. Wyniki badań: tabletka umieszczona w GLOUP "wpada" z żelu - dlatego nie powinna być stosowana u osób z dysfagią; potrzebne są dalsze badania (Manrique, Lee i inni)
czytaj więcej w artykule na str. 31  https://www.gloup.eu/files/optimising-medicine.pdf 
https://propartner.se/wp-content/uploads/2016/05/APSA-abstract-Lucia-Crino-13.09.15-STEADMAN-8.pdf

                       

Z uwagi na trudności w połykaniu stałych doustnych postaci leków w populacji ogólnej, modyfikację konsystencji leku, tj. dzielenie, rozkruszanie, miażdżenie oraz nieprzestrzeganie przyjmowania zalecanych dawek, środowisko medyczne oraz Harvard Medical School zaleca trening przyjmowania/połykania leków w postaci stałej (kapsułek, tabletek, drażetek) przy użyciu wiarygodnych (przebadanych klinicznie) metod i technik połykania.

Najlepiej połykać leki bez jej mdyfikacji popijając wodą. Należy również zwrócić uwagę na opis producenta leku - często producent wskazuje, aby lek przyjmować właśnie z pokarmem.

 

Dysfagia.pl nie rekomenduje lubrykatów, sprayów w celach bezpiecznego przyjęcia leku. 

 U pacjenta z dysfagią zanim przyjmie lek należy

1.Przeprowadzić test połykania

2. W przypadku dysfunkcji połykania dobrać metodę wspomagającą: manewry głowy oraz dostępne narzędzia wspomagające

3. ustalić maksymalną i minimalną więkość tabletki względem umiejętności pacjenta

4. ustalić popitkę i ewentualne jej zagęszczenie, mając na uwadze zalecenia producenta dotyczace sposobu przyjmowania leku

 

SPRAWDŹ U LOGOPEDY JAK POŁYKASZ GRANULKI, TABLETKI, KAPSUŁKI

Copyright © 2014 Dysfagia.pl | Webmaster: introNet | CMS by Quick.Cms