Pozycja spoczynkowa języka - na co zwrócić uwagę
Aktualności » Pozycja spoczynkowa języka - na co zwrócić uwagę
Pozycja spoczynkowa języka jest istotnym elementem w układance poprawności żywieniowej oraz artykulacyjnej. Język, choć mały narząd w naszym organizmie odgrywa niesamowicie ważną rolę. Badanie jego ułożenia w jamie ustnej, informuje o wielu prawidłowych i nieprawidłowych procesach przede wszystkim postawy ciała, wydolności oddechowej, fonacji i artykulacji, zmian szkieletowych nie tylko w obrębie twarzoczaszki, napięcia mięśniowego, itd.
Właściwe podejście do oceny pozycji spoczynkowej języka jest kluczem do dalszej analizy zaburzeń żywieniowych i nie tylko.
Zajmuje się ćwiczeniem języka od 37 lat, szmat czasu. Ktoś mógłby pomyśleć, że wiem wszystko. Oczywiście że nie wiem, a to oznacza, że to narząd bardzo skomplikowany.
Pamiętać należy, że wiedza o języku (myślę o budowie anatomicznej) to jedna kwestia, ale są jeszcze kolejne np. położenie funkcjonalne. Język jest hydrostatem mięśniowym a to oznacza, że będzie dostosowywał się do „życia w swoim środowisku”, ale środowisku bardziej lub mniej sprzyjającym jego postawie (pozycji) i funkcji.
W ramach edukacji (szeroko rozumianej) literatura przedmiotu, chcąc uzmysłowić studentowi wiedzę o tym narządzie, wykorzystuje obrazy: rycin, grafiki (grafika komputerowa), zdjęć narządu (fotografia + odmiany specj., radiologia + odmiany specj.). Wszystko po to, aby osoba początkująca, wielozmysłowo zdobywała wiedzę. Problem w tym, że niewiele osób analizuje obrazy języków w kontekście pozycji spoczynkowej u człowieka (od noworodka po osobę w podeszłym wieku). Ja to robię. We własnym zakresie, dla własnych potrzeb: ciekawości wiedzy i sukcesu terapeutycznego.
Co się okazuje…
Większość rycin i grafiki w podręcznikach, atlasach, innych książkach, czasopismach czy plakatach przedstawia nierzeczywistą pozycję spoczynkową języka. Co więcej, wytworzył się nurt nazewnictwa prawidłowej pozycji spoczynkowej języka np. „pozycja kobry”.
Kolejna kwestia to sposób badania pozycji spoczynkowej języka przy otwartej buzi! Chyba nie ma bardziej rażącego błędu diagnostycznego!!! Takie badanie całkowicie wyklucza to co chcemy zaobserwować.
Jak badamy pozycję spoczynkową języka?
Najbezpieczniej i co najważniejsze OBIEKTYWNIE można uwidocznić pozycję spoczynkową języka w badaniu ultrasonograficznym. Takie badanie jest nieinwazyjne, można wykonywać wielokrotnie (dla potrzeb diagnostyki), w brew pozorom tanie, szybkie, krótkie, bezpieczne, bezbolesne, bezstresowe. +++ można by wymieniać i wymieniać.
Dlaczego o tym piszę?
Bo uważam, że należy informować jak i co robić, aby miało to sens. Bezsensowne działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Nie wolno ZAFAŁSZOWYWAĆ rzeczywistości. A rzeczywistość pokazuje, że języki w pozycji spoczynkowej są u różnych osób w różnej postawie, a że język jest hydrostatem i „dopasuje się” do człowieka a człowiek do niego, ważne jest, aby dobrać odpowiednie narzędzie diagnostyczne i poprawnie analizować PSJ dla zdrowia.
Poniżej prezentuję pozycję spoczynkową języka (linia żółta – projekcja boczna; linia zielona – projekcja przednio-tylna), oraz zdjęcia innych często spotykanych PSJ (linia czerwona – projekcja boczna).
Poniżej nieprawidłowe PSJ.
Poziom 1 - język leży na dnie jamy ustnej, taki układ spotykam przy sygmatyzmie międzyzębowym, przy nawykowym oddychaniu przez usta, obniżonym napięciu mięśniowym.
Poziom 2 - to ułożenie często spotykane u osób u których występują problemy z jedzeniem, połykaniem (również śliny) masa języka przemieszcza się w tylną część jamy ustnej.
Poziom 3 - czubek języka (apex) uniesiony do góry, tuż za zębami siecznymi. Wskazuje na podwyższone napięcie mięśniowe, nie tylko w obrębie głowy, również dalszej części ciała.